در مورد محصول لاغری دایان فیت

فروردین ۲۸ام, ۱۳۹۸

 مقدمه

امروزه چاقی به عنوان یک بیماری مزمن، شناخته شده و شیوع آن با سرعت زیادی رو به افزایش است. طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت، در جهان بیش از یک میلیارد فرد بیش وزن و سیصد میلیون فرد چاق وجود دارد. چاقی دومین علت پیشگیری مرگ، پس از سیگار کشیدن است که با بروز اختلالات متعدد بهداشتی همچون پرفشاری خون، بیماری های قلبی- عروقی، دیابت نوع 2، برخی انواع سرطان و اختلال پروفیل لیپیدی، کبد چرب و التهاب راه های هوایی همراه است . (1، 2) .

به نظر می رسد تمام انواع این اختلالات منتج از چاقی به دلیل التهاب مزمن خفیفی باشد که مشخصه چاقی بوده و در عین حال در اتیولوژی تمام انواع اختلالات یاد شده سهم مهمی بر عهده دارد. بررسی ها نشان داده است که چاقی یک وضعیت التهابی بوده و با نفوذ ماکروفاژها به بافت چربی و فعال شدن مسیرهای التهابی و افزایش سطح سرمی آدیپوسیتوکین های پیش التهابی نظیر لپتین و 6IL-IL -1β ، TNF- α همراه است.(3،4).

علاوه بر رژیم غذایی کاهش وزن، ورزش و تغییرات رفتاری، می توان از استفاده از داروهای ضد چاقی به عنوان یک استراتزی کاهش وزن در میان افراد چاق و دارای اضافه وزن نام برد. در حال حاضر ، از داروی شیمیایی مصنوعی برای درمان چاقی استفاده می شود که عوارض جانبی بالایی دارند. علاوه بر این ، درمانهای دارویی چاقی محدود بوده و به رغم مزایای کوتاه مدت، عمدتاً با عوارض جانبیمتعدد، وابستگی دارویی و بازگشت وزن پس از قطع دارو همراه هستند. به همین علت، بیماران و محققان به دنبال روش های درمان جایگزین مانند استفاده از داروهای گیاهی و محصولات آنها به عنوان روش های ایمن تر و مؤثر تر هستند. از انواع مختلفی از داروهای گیاهی از جمله عصاره های آن ها و یا اجزای فعال جدا شده از گیاهان می توان برای کاهش وزن و جلوگیری از افزایش آن استفاده کرد. اکثر داروهای گیاهی و محصولات آن ها در تحقیقات بالینی محدود، مطالعه شده اندو هیچ کدام از آن ها به عنوان یک راه حل قطعی برای کاهش وزن بررسی نشده اند.و مکانیسم عمل بسیاری از آن ها هنوز  ناشناخته است. (7،6،5)

محصولات طبیعی با آثار ضد چاقی، براساس مکانیسم، به پنج گروه تقسیم می شوند که شامل کاهش جذب چربی، کاهش دریافت انرژی،افزایش مصرف انرژی، کاهش تمایز و تزاید پرهادیپوسیت، کاهش لیپوژنز، و افزایش لیپولیز است. محققان مختلف بین سال های 2000 تا 2018 چندین کارآزمایی بالینی را در مورد آثار فرمول های ترکیبی مانند فرمول های آیورودیک، طب چینی و … انجام داده اندکه در اکثر آن ها کاهش وزن مشاهده شده است. در زمینه دارودرمانی، ترکیبات دارویی مختلفی( اکثراً گیاهی) به صورت ادویه مفرد و یا مرکب به عنوان لاغر کننده ( مهزّل) معرفی شده است.ترکیبات دارویی مهزّل (لاغر کننده) که در کتب قرابادین ذکر شده اند ترکیب چند گیاه شامل مرزنجوش، سداب، زیره سیاه، زنیان، رازیانه، لاک مغسول و بوره ارمنی است.(8 ، 15)

مرزنجوش

نام انگلیسی:  Marjoram

نام علمی: Origanum vulgare

مرزنجوش از گیاهان خوراکی رایجی است که در نقاط مختلفدنیا به عنوان ادویه استفاده می شود. مرزنجوش نوعی از خانواده نعناع است و گونه های مختلفی دارد.و در طب سنتی برای درمان دیابت، بیماری های گوارشی و سرماخوردگی استفاده می شود. آثار آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی این گیاه معطر مثل مهار رشد H.pylori  نشان داده شده است (16). همینطور به عنوان ضد التهاب برای درمان کولیت موش ها استفاده شده است(17). فعالیت بیولوژیکی این گیاه به ترکیبات آن مربوط می شود که شامل تیمول و کارواکرول است که هر دو خاصیت ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی دارند. از دیگرترکیبات این گیاه سابی نن، ترپی نن، فلاونوئیدهای دیوسمتین و لوتئولین است(18). در مطلالعه ای نشان داده شد که روغن مرزنجوش مانع القای ترشح آدیپوکین های پیش التهابی (لپتین و IH-1β2 ، IL-6) توسط TNF-α3 شد و نیز مانع کاهش IL-10 مترشحه از ادیپوکین های القا شده با TNF-α شد(19). در مطالعات اخیر نشان داده شد که کارکاوال مسئول بیان ژن Cox-21 است و به عنوان فعال کننده ای برای PPAR2 آلفا و گاما شناخته شده استو باعث مهار پروموتور Cox2 در سلولهای ماکروفاژ انسانی می شود (20).

زیره سیاه

نام انگلیسی:Caraway

نام علمی: Carum Carvi

در طب سنتّی از زیره سیاه به عنوان بادشکن و نیرودهنده و هضم کننده استفاده می شود. آنالیز شیمیایی این گیاه شامل اسیدهای آمینه ضروری، فسفر، کلسیم، پتاسیم ،منیزیوم،پتروسلینیک اسید و اسید های چرب غیر اشباع است و بیشترین اسید چرب آن اولئیک و لینولئیک و ترکیباتی مثل کومین الدئید، گاماترپن و بتاپی نن است. در مطالعه ای، استفاده از 10 mg/Kg زیره سیاه باعث کاهش قند خون در رت های دیابتی شد (21). در مطالعه حیدری و همکاران، استفاده از زیره سیاه باعث کاهش قند خون کلسترول توتال و     LDL-C3 شد. همچنین سطوح HDL-C4 و تری گلیسیرید تغییر معنی داری نداشت(22).

 

 

 

 

زنیان

نام انگلیسی: Ajwain

نام علمی: Trachyspermum Copticum

زنیان در طب سنتی برای درمان رماتیسم، آرتریت و  سایر شرایط التهابی مصرف می شود. آثار ضد التهابی این گیاه مربوط به پلی فنول ها و آلکوئیدهای آن است. این گیاه علاوه بر ترکیبات گلوکوزیدی و ساپونینی دارای ترکیبات اسانس آن ( کرواکرول، آلفاترپنی، دی پنتین، پارسمین، آلفا و بتاپینن) است که احتمالا می تواند سبب کاهش وزن شود(23).

سداب

نام انگلیسی: Rue

نام علمی: Ruta Graveolen

از سداب برای درمان های متعددی در جهان استفاده می شود. در طب سنتی به عنوان ضد تشنج و نیرو دهنده استفاده می شود. در مطالعه ای آثار ضد التهابی این گیاه روی سلول های ماکروفاژ رت ها نشان داده شد(24). دوز مجاز این گیاه نیم تا یک گرم و یک تا سه بار در روز است(25).ترکیبات  فلاونوئیدی و ساپونینی این گیاه در مطالعات مختلف به عنوان عامل کاهش قند خون و کاهش التهاب بررسی شده است .

لاک مغسول

نام انگلیسی:Seed Lac

نام علمی: Lac Anacardiaceae

لاک مغسول باعث افزایش متابولیسم بدن و تنظیم جذب غذا در روده می شود. این گیاه دارائی خواص ملین است و به سرعت از طریق دستگاه گوارش عبور می کند. همچنین برای درمان بیماری های انسدادی مجاری صفراوی استفاده می شود. عملکرد روده را تقویت میکند و از جذب بیش از حد چربی جلوگیری می کند .

 

 

رازیانه

نام انگلیسی:Fennel

نام علمی: Foeniculum vulgare

رازیانه قادر به از بین بردن چربی های بدن است و در کاهش وزن و کاهش گرسنگی بسیار موثر است. از جمله تاثیرات رازیانه در رژیم غذایی می تواند به خواص کاهش وزن آن اشاره کرد، همچنین رازیانه به عنوان یک چربی سوز قوی و به طور موثر در حفظ تناسب اندام عمل می کند. رازیانه متابولیسم را تقویت و روند آن را تسریع می‌کند؛ در نتیجه کالری از طریق سلول‌ها سریع‌تر مصرف می‌شود و انرژی حاصل از آن به چربی سوزی کمک می‌کند. گرسنگی را کاهش می‌دهد. باقی‌مانده ادرار را دفع می‌کند و مانع از تراکم چربی اضافه در کبد می‌شود آب رازیانه به دفع سموم از طریق کلیه‌ها کمک می‌کند .

بوره ارمنی

نام انگلیسی :Armenian Tincal

ترکیب شیمیایی: Sodium tetraborate decahydrate

با تنظیم جذب کلسیم در بدن، باعث کاهش وزن می شود. ژن فعال agouti در سلول های آدیپوسیت تحت تأثیر کلسیم باعث مهار لیپوژنز می شود و لیپولیز سلولی را افزایش می دهد.از سوی دیگر، با افزایش تعریف ژن ucp2، دما و متابولیسم سلول های چربی افزایش می یابد.

 

 

 

کپی رایت 2020 DAYANPHARMA | طراحی سایت دارکوب