Curcuma zedoaria زردچوبه سفید

شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۹

Curcuma zedoaria Rosc. (زردچوبه سفید): مروری بر خواص شیمیایی، دارویی و قومی آن

Richard Loboa, Kirti S. Prabhua, Annie Shirwaikara and Arun Shirwaikarb
a: Department of Pharmacognosy, Manipal college of Pharmaceutical Sciences, Manipal, India
b: Gulf College of Pharmacy, Gulf Medical University, Ajman, UAE
خلاصه
Curcuma zedoaria Rosc یک گیاه چند ساله است که در کشورهای گرمسیری ، از جمله هند ، ژاپن و تایلند یافت می شود. قسمت های مختلفی از این گیاه در آیورودا و سایر داروهای قومی برای درمان بیماری های مختلفی از جمله اسهال، سرطان، نفخ شکم و سوء هاضمه استفاده می شود. این مطالعه تلاشی برای تکمیل یک بررسی جامع و به روز از C. zedoaria است که شامل کاربردهای دارویی، فیتوشیمی و دارویی سنتی و قومی آن است.
یافته های کلیدی تحقیقات انجام شده با استفاده از تکنیک های مختلف in-vitro و in-vivo ارزیابی بیولوژیکی، بیشتر ادعاها را تأیید می کند.
خلاصه این بررسی گیاه شناسی، شیمی، کاربردهای سنتی و داده های دارویی گیاه را ارائه می دهد.
مقدمه
Curcuma zedoaria Rosc ، که به عنوان زردچوبه سفید ، سدواریا یا گاجوتسو نیز شناخته می شود، گیاه بوته ای ریزوم دار چند ساله است که به خانواده Zingiberaceae تعلق دارد. این گیاه بومی بنگلادش، سریلانکا و هند است و همچنین در چین ، ژاپن ، برزیل ، نپال و تایلند به طور گسترده کشت می شود. در هندوستان با نام های مختلف محلی شناخته می¬شود که رایج ترین آنها کراچورا (سانسکریت) ، گانداماتسی (هندی) و سوتا (بنگالی) است. از این گیاه به طور سنتی برای درمان اختلالات قاعدگی، سوءهاضمه، استفراغ و برای سرطان استفاده می شود. افراد روستایی از ریزوم به دلیل خاصیت دوای محمر، ضد نفخ، خلت آور، تسکین دهنده، ادرار آور و محرک آن استفاده می کنند در حالی که از ریشه در درمان نفخ، سوء هاضمه، سرماخوردگی، سرفه و تب استفاده می شود.
Zedoaria گیاهی علفی و ریزوم دار چند ساله است که از یک شبه ساقه¬ی قائم ، یک ساقه پیاز مانند و شاخه های استوانه ای زیرزمینی یا ریزوم و ریشه های گوشتی تشکیل شده است. برخی از ریشه ها ساختارهای ذخیره سازی انتهایی را ایجاد می کنند (ریشه های غده مانند دراز و گرد به نام ریشه های t). از مارس تا آوریل جوانه های جانبی ساقه پیاز مانند و جوانه های راسی ریزوم های مرتبه سوم به عنوان گل های گل آذین در سطح زمین ظاهر می شوند. این سنبل گل پایه ای که حدود 30 سانتی متر رشد می کند درست قبل از شاخ و برگ ظاهر می شود. در گره نزدیک به سنبله گل، ساقه رویشی همیشه رشد می کند. جوانه های گل اضافی جوانه نمی زند اما شاخه های رویشی بیشتری رشد می کنند. شاخه های جدید در ساقه های پیازمانند شاخه های هوایی که اخیراً شکل گرفته اند شروع به توسعه می کنند. با فرارسیدن پاییز ، شاخ و برگ¬های سطح زمین از بین می روند. از ماه نوامبر تا دسامبر ریشه های ذخیره سازی تشکیل می شوند که دارای محتوای کربوهیدرات زیاد (> 70%) هستند.
مطالعه دارویی ریزوم¬ها در دارونامه آیورودای هند جایگاهی پیدا می کند. این مطالعه تلاشی برای تکمیل یک بررسی جامع و به روز از C. zedoaria است که شامل کاربردهای دارویی ، فیتوشیمی و دارویی سنتی و قومی آن می¬باشد.
موارد استفاده قومی یا سنتی
C. zedoaria یک گیاه دارویی شناخته شده است که در آیورودا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از آن در طب سنتی هند نیز به خوبی مستند است. در جدول 1 استفاده از قسمت¬های مختلف C. zedoaria در سیستم¬های سنتی پزشکی نشان داده شده است.
جدول 1. کاربردهای پزشکی قومی C. zedoaria
قطعات گیاهی کاربردهای سنتی
روغن ریزوم محرک معده، آمینوژیک، استفراغ، خونریزی قاعدگی
ریشه های تازه درمان ترشحات لکوئوره
عصاره غده درمان کرم در کودکان
ریزوم پودرشده ضد حساسیت
عصاره برگ درمان ادم
عصاره برگ درمان جذام
خمیر برگ به عنوان پلاستر در لنفانژیت ، فورونکولوز

فیتوشیمی
C. zedoaria منبع غنی از روغن¬های ضروری است: نشاسته، کورکومین آرابین ، صمغ و غیره. Makabe و همکاران تاکنون بیش از 10 سسکوئی ترپن را از ریزوم C. zedoaria جدا کرده و قادر به توصیف ساختاری 15 ترکیب از جمله فرانودین، فرانودینون، زدورون، کورزرنون، کورزئون، ژرمکرون، 13 هیدروکسی ژرمکرون، دی هیدروکوردیون، کورکومنون و زدوآرونیدیول بودند.
تجزیه و تحلیل فیتوشیمیایی توسط Navarro و همکاران با استفاده از ریزوم¬های هوایی خشک شده (3 کیلوگرم) انجام شد. پودر دو بار با دیکلرومتان در دمای اتاق به مدت پنج روز و سپس به ترتیب با اتیل استات و متانول استخراج شد. بخشی از جزء دی کلرومتان (50 گرم) با استفاده از یک ستون ژل سیلیکا که با مخلوطی از هگزان-اتیل استات جهت افزایش قطبیت شسته شد، کروماتوگرافی گردید. جزء F1 (5/3 گرم)، که از موارد فوق به دست آمد، روی یک ستون ژل سیلیکا مجدداً کروماتوگرافی شد و هنگامی که با بنزن استون (9: 1) شسته شد ، حدود 500 میلی گرم از ترکیب1 و 150 میلی گرم از ترکیب 2 حاصل شد. داده های طیف سنجی(IR و NMR) هویت ترکیب1 را به عنوان کورکومنول و ترکیب 2 ترکیبی از فیتواسترول ها (بخصوص sitosterol و stigmasterol 2: 1) تأیید کردند.
کریستین و همکاران تغییرات فصلی کورکومنول و دی هیدروکوردیون، دو ترپنوئید فعال از قسمت های مختلف (ریشه ، ریزوم مادر و ریزوم زبر) از C. zedoaria رشد یافته در برزیل را توصیف کردند. تجزیه و تحلیل با استفاده از کروماتوگرافی گازی با وضوح بالا و با استفاده از استانداردهای خارجی برای تعیین، انجام شد. نتایج نشان داد که هر دو ترپنوئید در تمام قسمت¬های مورد مطالعه وجود دارند. با این حال، C. zedoaria در ریزوم مادر در پاییز حدود سه بار ترپنوئید بیشتر نسبت به سایر بخش ها و فصول مورد مطالعه نشان داد.
نوع جدید سسکوئی ترپن، zedoarofuran ، و شش گوائان جدید، 4-اپی کورکومنول، نئوکورکومنول ، گاجوتسولاکتون A و B و زدوآرولید A و B ، از عصاره آبی استون ریزوم زدوریا هنراه با 36 سسکوئی ترپن شناخته شده و دو دیارلفتانوئید، جدا شد. ساختارهای بنیادی آنها بر اساس شواهد شیمیایی و فیزیکوشیمیایی روشن شد. دو مشتق گوائان از ریزوم C. zedoariaشد. ساختار آنها، zedoalactone A و zedoalactone B، توسط مطالعه طیفNMR ، H و C در مقایسه با ترکیبات مرتبط نزدیک مشخص شد. زدرول، 13 ‐ هیدروکسی مگرون و کرزئون توسط شیوبارا و همکاران با استفاده از C. zedoaria جداسازی شده و ساختارشان مشخص شدند.
سه سسکوئی ترپن ، کورکومنون ، کورکومانولیدA- و کورکومانولید B‐، از ریزوم خشک C. zedoaria توسط شیوبارا و همکاران جدا شدند. اتیل پارا-متوکسی سینامیت از عصاره متانولی C. zedoaria با کروماتوگرافی روی آلومینا خنثی و ژل سیلیس جدا شد. در جریان جستجوی سسکوئی ترپنوییدهای بیولوژیکی فعال از جنس Curcuma ، دو سسکوئی ترپنویید از ریزوم C. zedoaria جدا شدند. ساختار آنها به عنوان α-turmerone و β-turmerone مشخص شد. روشن سازی ساختاری این2 ترکیب با مقایسه داده های فیزیکی و طیفی آنها با مقادیر قبلاً گزارش شده انجام شد. مائو و همکاران روغن¬های ضروری را از ریزوم جدا کردند. آنها مجموعاً 36 ترکیب را جدا کردند اما فقط قادر به توصیف ساختاری اپیکورزرونون و کورزرن بودند.
روغن ضروری به دست آمده توسط رطوبتزدایی ریزوم C. zedoaria بومی شمال شرقی هند توسط کروماتوگرافی گازی (GC) و کروماتوگرافی گازی طیف سنجی جرمی (GC-MS) تجزیه و تحلیل شده است. سی و هفت ماده تشکیل دهنده که نماینده حدود 7/87٪ از کل روغن هستند شناسایی شده اند. کورزرونون (3/22%) مؤلفه اصلی بود و پس از آن 1.8-سینئول (9/15%) و ژرماکرون(9%) قرار دارند. بررسی شیمیایی در مورد اسانس ریزوم C. zedoaria ، که توسط GC و GC ‐ MS انجام شده ، حاکی از وجود 1.8-سینئول (5/18%)، سیمن (42/18%)، α-فلاندرن(9/14%) و β–اودسمول(6/10%) می باشند.
اسانس حاصل از رطوبت زدایی برگ¬های C. zedoaria توسط GC و GC ‐ MS مورد بررسی قرار گرفت. 23 ترکیب شناسایی شدند که 75٪ روغن را تشکیل می داد. روغن C. zedoaria به طور عمده از مونو و سسکوئی ترپنوئید، هیدروکربن¬های مونوترپن(3/2%)، مونوترپن-های اکسیژن¬دار(26%)، هیدروکربن¬های سسکوئی¬ترپن(38%) و سسکوئی ترپن¬های اکسیژن¬دار(5/13%) تشکیل شده است. عمده ترکیبات روغن برگ شامل‐α ترپینیل استات (4/8٪) ، ایزوبورنول (7٪) و دهیدروکوردیون (9٪) بودند.
تجزیه و تحلیل شیمیایی روغن فرار از گیاه C. zedoaria با استفاده از تکنیک GC-MS، حضور‐β تومورون (88/19٪) ، 8/1-سینئول (93/8٪) و زینجیبرن(84/7%) را به عنوان ترکیبات اصلی نشان داد.
اسانس ریزوم خشک شده با استفاده از تقطیر همزمان بخار و استخراج حلال جدا شد و بخش¬های آن توسط کروماتوگرافی ستون سیلیکاژل تهیه شد. در کل ، 36 ترکیب در اسانس شناسایی شد که شامل 17 ترپن ، 13 الکل و 6 کتون است. اپیکورزرنون و کرزرن در بالاترین مقدار اول و دوم (1/24٪ و 4/10٪) مشاهده شدند.
کورکومین، دهیدروکورکومین، تتراهیدرو دمتوکسی کورکومین و تتراهیدرو بیس دمتوکسی کورکومین به همراه دو سیسکوئیترپن از نوع بیسابولان از 80٪ عصاره استون آبی ریزوم C. zedoaria جدا شدند. تجزیه به روش زیست سنجی جهت دار از یک عصاره اتانولی از C. zedoaria به جداسازی یک کورکومینوید فعال منجر شد، که به وسیله مقایسه طیف H و C، NMR آن با داده های موجود و در مقایسه مستقیم با مواد مصنوعی به عنوان دمتوکسی کورکومین شناخته شد. کورکومین و بیس دمتوکسی کورکومین نیز به دست آمد.
تنوع کورکومینوئیدها در عصاره اتانولی C. zedoaria با استفاده از کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC) اندازه گیری شد. تجزیه و تحلیل در 425 نانومتر با استفاده از یک ستون BDS Hypersil C18 به عنوان یک مرحله ثابت ، 1/0٪ محلول آبی اسید استیک و استونیتریل به عنوان فاز متحرک انجام شد. عصاره اتانولی ریزوم¬های C. zedoaria جمع آوری شده از قسمت های مختلف تایلند حاوی کورکومین، دمتوکسی کورکومین و بیسدمتوکسی کورکومین بود. بیشترین میانگین مقدار کورکومینوئید در عصاره ها 62/0± 83/16٪ وزنی/ وزنی و کمترین مقدار آن 79/1± 9/6 وزنی/ وزنی بود. این اطلاعات به عنوان راهنمایی برای استاندارد سازی بیشتر عصاره های C. zedoaria مفید خواهد بود (شکل 1).

شکل 1: کروماتوگرام عصاره اتانولی 70٪ از ریزوم C. zedoaria
شکل 2 ساختار چند ترکیب بیولوژیکی فعال که از C. zedoaria جدا شده اند را نشان می دهد. در جدول 2 درصد میزان اجزای گیاهی مختلف موجود در C. zedoaria نشان داده شده است.
خواص دارویی
چندین محقق عملکرد بیولوژیکی مختلفی از C. zedoaria را در مدل-های مختلف آزمایشگاهی و داخل بدن گزارش کرده اند. در قسمت های مختلف این گیاه فعالیت ضد میکروبی، ضد سرطان، ضد آلرژی و ضد درد مشاهده شده است. اینها با جزئیات بیشتر در بخشهای بعدی توضیح داده شده است.
فعالیت ضد میکروبی و ضد قارچ
فعالیت ضد میکروبی عصاره غده C. zedoaria در مقابل شش سویه باکتریایی و دو شاخه قارچ مورد آزمایش قرار گرفت. عصاره های نفتی اتر ، هگزان ، کلروفرم ، استون و اتانول فعالیت ضد باکتریایی و ضد قارچی داشتند. عصاره استون و هگزان غده فعالیت ضد میکروبی قابل مقایسه با حداقل غلظت مهاری (MIC) نشان داد. مقادیر MIC برای سویه ها و عصاره های مختلف از 01/0تا 15/0 میلی گرم در میلی لیتر است. این یافته ها همچنین از استفاده از غده های C. zedoaria در طب سنتی برای درمان عفونت های باکتریایی و قارچی پشتیبانی می کند.
فعالیت ضد میکروبی روغن های به دست آمده از C. zedoaria در نپال مورد بررسی قرار گرفت. میکروارگانیسم های تست شده، استافیلوکوکوس اورئوس (IFO14462)، کورینه باکتریوم آمیکولاتوم (IFO 15207)، اشریشیا کلی (IFO 15034)، کاندیدا آلبیکنس(IFO 1594) و آسپرژیلوس اوکراسئوس(IFO 31221) بودند. تمام روغن¬های مورد بررسی فعالیت ضد میکروبی را در سطوح مشابه نشان دادند. از این رو ، مشخص شد روغن¬های تولید شده در نپال از نظر فعالیت ضد میکروبی می توانند به طور مؤثر در انواع کاربردها اعمال شوند.
اسانس گونه¬های زردچوبه به دست آمده است، از جمله C. aromatica ، C. longa، C. zedoaria و زردچوبه تخمیر شده. بجز زردچوبه تخمیر شده، اسانس¬ها با استفاده از دستگاه تقطیر بخار از غده¬های تازه همگن استخراج گردید و قبل از آزمایشات ضد باکتری با استفاده از فیلتراسیون سترون شدند. فعالیت آنتی باکتریایی در برابر چهار گرم منفی (non-01 Vibrio cholera(NVC) ، Salmonella enteritidis (SE)، E. coli enterotoxigenic (ETEC) و enterohaemorhagic E. coli O157 (EHEC)) و دو گرم مثبت (S. aureus و Bacillus cereusATCC 11707(BC)) که از جمله باکتری های بیماری زا مواد غذایی هستند، بررسی شد. از روش رقت آب برای ارزیابی فعالیت ضد باکتریایی اسانس¬ها استفاده شد. در روش رقت آب ، MIC متعلق به C. zedoaria در برابر B. cereus، 035/0% v/vبود. فعالیت ضد باکتریایی این روغن¬ها در مقابل سایر باکتری¬ها ، به جز B. cereus، متوسط بود. علاوه بر این ، تأثیر گرم کردن اسانس¬ها بر فعالیت ضد باکتریایی آنها نیز مورد بررسی قرار گرفت. فعالیت در برابر B. cereus پس از گرم شدن در دمای 121 درجه سانتیگراد به مدت 20 دقیقه بی تأثیر ماند.

شکل 2: ساختار ترکیبات بیولوژیکی فعال جدا شده از C. zedoaria : 1، کورکومین؛ 2 ، فورانودین؛ 3 ، فورانودینون؛ 4 ، زدورون؛ 5 ، کورزرنون؛ 6 ، کورز ئون؛ 7 ، ژرمکرون؛ 8 ، 13‐هیدروکسی ژرمکرون ؛ 9 ، دی هیدروکوردیون؛ 10 ، کورکومنون؛ 11 ، زدوآروندیول؛ 12 ، کورکومنول؛ 13 ، زدورول؛ 14 ، کورکومانولید‐A؛ 15 ، کورکومانولید B‐؛ 16 ، اتیل پارا‐متوکسی سینامیت؛ 17 ،18 ،‐β تورمرون؛ 19 ، اپی کورزرونون؛ 20 ، کورزرن؛ 21 ، 1،8‐سینئول؛ 22 ، β-ائودسمول؛ 23 ، زینجیبرون؛ 24 ، دی هیدروکورکومین؛ 25 ، کوردئون؛ 26 ، نئوکوردئون؛ 27 ، ‐α فلاندرن
جدول 2. درصد اجزای گیاهی مختلف موجود در C. zedoaria
منبع ترکیبات فعال درصد (%)
روغن ریزوم C. zedoaria کورزرنون 22.3
1و8 سینئول 15.9
ژرماکرون 9.0
روغن ریزوم C. zedoaria سیمن 18.42
-α پلاندرن 14.90
-β ائودسمول 10.60
روغن برگ C. zedoaria هیدروکربن مونوترپن 2.3
مونوترپن اکسیژن¬دار 26.0
هیدروکربن سسکوئی¬ترپن 38.0
سسکوئی¬ترپن اکسیژن دار 13.5
-α ترپینیل استات 8.4
ایزوبورنئول 7.0
دهیدروکوردیون 9.0
روغن فرار C. zedoaria اپی کورزرنون 24.1
کورزرن 10.4

فعالیت ضد میکروبی عصاره گیاه C. zedoaria در برابر برخی میکروارگانیسم های خوراکی با فعالیت ضد میکروبی پنج دهان شویه تجاری مقایسه شد تا پتانسیل عصاره گیاهی برای گنجانیده شدن در فرمول ها برای بهبود یا ایجاد فعالیت ضد عفونی کننده ارزیابی شود. اثر ضد میکروبی عصاره های گیاهی و محصولات تجاری در شرایط آزمایشگاهی در برابر Streptococcus mutans، Enterococcus faecalis، S. aureus و C.albicans با استفاده از یک روش رگرسیون خطی مورد ارزیابی قرار گرفت تا کاهش میکروبی به دست آمده به عنوان تابعی از زمان قرار گرفتن در معرض را، با توجه به اثربخشی کاهش 99/99% در تعداد جمعیت میکروبی استاندارد در 60 ثانیه، ارزیابی کند. نتایج نشان داد که اثر ضد میکروبی عصاره گیاه C. zedoaria مشابه محصولات تجاری بود و ترکیب آن در دهانشویه می تواند جایگزینی برای بهبود اثر ضد میکروبی محصولات خوراکی باشد.
Ficker و همکاران از عصاره 11گونه گیاهی متعلق به Zingiberaceae برای آزمایش فعالیت ضد قارچی استفاده کردند. در بین 11 عصاره، عصاره C. zedoaria به عنوان مهارکننده مهمی در برابر طیف گسترده ای از قارچ های بیماری زای انسانی، از جمله سویه های مقاوم به ضد قارچ های آمفوتریسین B و کتوکونازول شناخته شد، بنابراین ادعاهای مطرح شده توسط مردم جزیره بورنئو اندونزی برای استفاده از C. zedoaria به عنوان یک عامل ضد قارچ اثبات می¬گردد.
فعالیت ضد آمیبی
عصاره الکلی ریزوم C. zedoaria قادر به مهار رشد Entamoeba histolytica در غلظت 1-10 mg/ml بود.
اثر لاروکشی
روغن زردچوبه سفید و تهیه فرمولاسیون آن، گرانول¬های شن و ماسه آغشته به روغن زردچوبه سفید ، برای اثر بخشی لاروکشی در برابر پشه های Aedes aegypti مورد آزمایش قرار گرفتند. روغن زردچوبه سفید پتانسیل های قابل توجهی را در مقابل A. aegypti با دوز کشنده 50٪ و 99٪ (به ترتیب LD50 وLD99) 45/33 و 39/83 ppm، نشان داد.
اثر سمی C. zedoaria بر روی موش ها و جوجه ها
مقداری پودر ریزوم C. zedoaria به گونه¬ای که بیشتر پروتئین حفظ شود، تهیه شد. محتوای پروتئین خام (نیتروژن 25/6) در این محصول 155 گرم در کیلوگرم بود، در مقایسه با تقریبا 10 گرم در کیلوگرم در پودر تجاری C. zedoaria
پودر با پروتئین بالا برای موش¬های 5 هفته¬ای بسیار سمی ثابت شد و در طی شش روز، وقتی که در رژیم غذایی 320 گرم بر کیلوگرم قرار گرفت، 100 درصد مرگ و میر ایجاد کرد. ریزوم تازه خرد شد و خشک شد و وعده غذایی حاصل از آن در رژیم غذایی 400 گرم بر کیلوگرم به موش¬های شیرخوار داده شد. همه موش ها به سرعت وزن خود را از دست دادند و دو تا از 5 موش در طی 4 روز مردند.
همان وعده غذایی C. zedoaria به جوجه های یک روزه در رژیم غذایی 100 و 200 گرم در کیلوگرم داده شد. تمام جوجه ها از دوره آزمایش (20 روز) جان سالم به در بردند، اما با افزایش وعده غذایی C. zedoaria در رژیم غذایی، وزن بدن، مصرف مواد غذایی و بازده تبدیل غذا کاهش یافت.
فعالیت ضد درد
ناوارو و همکاران فعالیت ضد درد ریزوم¬های C. zedoaria که در برزیل رشد کرده بودند را بررسی کردند. از عصاره هیدروالکلی ریزوم، بخش¬های مختلف (دی کلرومتان، اتیل استات، متانول) تهیه شد که برای فعالیت ضد درد به همراه کورکومنول مورد آزمایش قرار گرفتند. آسپرین و دیپیرون به عنوان داروهای استاندارد استفاده می شدند. این فعالیت با استفاده از چندین مدل درد در موش ها، از جمله وایتینگ، فرمالین و کپسایسین مورد بررسی قرار گرفت. کورکومنول اثرات ضد درد امید بخشی ارائه داد، که چندین برابر قدرتمندتر از داروهای مرجع مورد ارزیابی در مدل های تجربی مشابه است. مقادیر دوز مهار 50 % محاسبه شده (ID50) 22 و 12 میکرومول بر کیلوگرم بود که به ترتیب در تست های وایتینگ و کپسایسین ارزیابی شدند و 29 میکرومول بر کیلوگرم در رابطه با مرحله دوم مدل فرمالین. عدم تأثیر در تست هات-پلیت نشان می دهد که کورکومنول توسط مکانیسمی که مشارکت سیستم اوپیوئیدی را شامل نمی شود، عمل می کند. تمام بخش ها از نظر دارویی مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان می¬دهد که عصاره دی کلرومتان وقتیکه از طریق مسیر داخل صفاقی داده می شود، با مهار پاسخ های پیچیده القا شده توسط اسید استیک باعث می¬شود که یک اثر ضد درد وابسته به دوز در موش ها حاصل شود. این نتایج، مقدار ID50 محاسبه شده¬ی 3.6 میلی گرم در کیلوگرم، با حداکثر مهار 5/69، را ارائه داد که چندین برابر بیشتر از داروهای مرجع آسپیرین و دیپیرون است، که ID50 آنها به ترتیب 25 و 57 میلی گرم بر کیلوگرم ارائه شده است. هنگامی که عصاره دی کلرومتان در تست فرمالین تجزیه و تحلیل شد، فعالیت ضد درد را به طور وابسته به دوز نشان داد. نتایج به دست آمده، استفاده رایج از این گیاه برای درمان فرایندهای دردناک را تأیید و توجیه میکند.
فعالیت ضد درد
فعالیت ضد درد عصاره دی کلرومتان از قسمت های مختلف (ریشه ، ریزوم مادر و ریزوم زبر)، جمع آوری شده در فصول مختلف سال با استفاده از مدل انسداد شکمی ناشی از اسید استیک در موش ها بررسی شد. عصاره به دست آمده از ریزوم مادر در پاییز و زمستان در دوزهای 10 میلی گرم بر کیلوگرم به صورت داخل صفاقی باعث ایجاد فعالیت ضد درد شدید شد و به ترتیب 1/91 و 4/93٪ از انقباضات شکمی را مهار کرد، در حالی که ترکیبات کورکومنول و دی هیدروکوردیون به ترتیب باعث مهار 64 و 46٪ می¬شوند. این نتایج تأیید می¬کنند که هر دو ترکیب در فعالیت تسکین دهندگی (analgesic) و ضد درد(antinociceptive) نقش دارند.
فعالیت ضد آلرژی
تاثیر 80% از عصاره استون آبی ریزوم C. zedoaria کشت شده در تایلند (زردچوبه سفید تایلندی) برای جلوگیری از انتشار بتا-هگزوزامینیداز در سلول های RBL-2H3 و واکنش آنافیلاکسی پوستی غیرفعال در موش مشخص شد. از بخش فعال، چهار کورکومینوئید (کورکومین، دی هیدروکورکومین، تتراهیدرودمتوکسی کورکومین و تتراهیدروبیس دمتوکسی کورکومین) به همراه دو نوع سسکوئیترپن از نوع بیسابولان جدا شدند. تأثیر چهار کورکومینوئید نام برده شده و چندین ترکیب مرتبط جدا شده از آن، برای دگرانولاسیون مورد بررسی قرار گرفت. در بین آنها، کورکومین بیشترین فعالیت را در برابر انتشار بتا-هگزوزامینیداز با 50٪ غلظت مهاری (IC50) از 3/5 میکرومول نشان داد و پس از آن بیس دمتوکسی کورکومین (IC50 11 میکرومول). علاوه بر این، اثرات کورکومین و بیس دمتوکسی کورکومین بر دگرانولاسیون ناشی از یونوفور کلسیم (A23187 و یونومایسین) و انتشار ناشی از آنتی ژن فاکتور نکروز تومور (TNF) α- و اینترلوکین (IL) 4- مورد بررسی قرار گرفت.
فعالیت ضد انعقادی
C. zedoaria ماده اصلی در چندین ترکیب در طب یونانی است که برای درمان زخم معده استفاده می شود. تأثیر پودر ریشه (200 میلی گرم بر کیلوگرم) بر حجم شیره معده،pH معده، اسید کل ، اسید آزاد و شاخص زخم در موش¬های مبتلا به انسداد پیلور بررسی شد. پودر ریشه در دوز 200 میلی گرم بر کیلوگرم،pH معده، اسید آزاد، اسید کل و شاخص زخم را به میزان قابل توجهی کاهش داده و این نتایج با نتایج داروی استاندارد امپرازول(30 میلی گرم در کیلوگرم) قابل مقایسه بودند، در نتیجه این که ریشه در محافظت در برابر فشار خون و زخم معده مؤثر است، توجیه می شود.
فعالیت فعال کننده پلاکت
فرم خشک شده یخ زده عصاره آبی C. zedoaria به دلیل اثر مهاری آن بر فاکتور فعال کننده پلاکت با استفاده از رادیولیگاند مورد بررسی قرار گرفت. مشخص شد که C. zedoaria 6/50% فاکتور فعال کننده پلاکت را در پلاکت¬های خرگوش با غلظت 200 میکروگرم بر میلی لیتر مهار می کند.
فعالیت محافظت از کبد
سسکوئیترپن¬های محافظت از کبد از عصاره آبی استون ریزوم C. zedoaria جدا شدند. سسکوئیترپن¬های اصلی، furanodiene، germacrone، curdione، neocurdione ، curcumenol،isocurcumenol ، aerugidiol ، zedoarondiol ، curcumenone و curcumin اثر محافظتی قوی بر آسیب حاد کبد ناشی از D-گالاکتوزآمین(D‐GalP)/ لیپو پلی ساکارید (LPS)، در موش نشان دادند. مکانیسم های ممکن برای فعالیت های محافظت کننده کبدی بر اساس اثر مهاری بر سمیت سلولی ناشی از D ‐ GalN در سلولهای کبدی کشت شده اولیه موش، تولید اکسید نیتریک ناشی از LPS در ماکروفاژهای صفاقی کشت شده موش و آسیب کبد ناشی از D‐Gal N/TNF-α در موش، بنا شده است.
مطالعه ای به منظور بررسی اثر C. zedoaria رشد سلولهای میوفیبروبلاست کبدی انسانی (hMF) کشت شده انجام شد. در طول فیبروژنز کبد،hMF ، که بیشتر از سلولهای ستاره ای کبد حاصل می شوند، مقادیر بیش از حد از اجزای ماتریکس خارج سلولی را تکثیر و سنتز می کنند. عصاره آبی ریزوم Zedoaria به دلیل اثر ضد تکثیری آن بر مهار رشد hMF مورد بررسی قرار گرفت، از آنجا که تکثیر hMF به عنوان عامل اصلی برای رشد فیبروز در هنگام آسیب کبدی شناخته شده است و عواملی که ممکن است رشد آنها را محدود کند عوامل بالقوه آنتی بیوتیکی هستند. hMF از رشد بافت کبدی کشت شده انسان بدست آمد. ریزوم Zedoariae به طور قابل توجهی تکثیر سلولی سرم محور را کاهش داد، به همین علت با آزمایش های اتورادیوگرافی هسته ای و اندازه گیری رشد سلول واقعی مورد بررسی قرار گرفت. مهار رشد پس از برداشتن ریزوم Zedoariae کاملاً معکوس شد. ریزوم Zedoariae به شدت و به طور غیرحساس به سم سیاه سرفه، رشد HMF را مهار می-کند(IC50 5/8 میکروگرم بر میلی لیتر). تجزیه و تحلیل مکانیسم های درگیر در مهار رشد نشان داد که ریزوم Zedoariae به سرعت تولید پروستاگلاندین E2 و به نوبه خود، cAMP را افزایش داده، که مهار تکثیر hMF را مهار کرده است اما سطح cAMP را تحت تأثیر قرار نمی دهد. تولید cAMP توسط ریزوم Zedoariae بوسیله 398NS‐، مهار کننده انتخابی سیکلوکسیژناز 2-(COX) ، از بین رفت. همچنین، ریزوم Zedoariae به شدت بیان پروتئین COX‐2 را القا کرد. NS-398 با مسدود کردن COX‐2 اثر ضد تکثیری ریزوم Zedoariae را کند کرد. از این رو می توان نتیجه گرفت که ریزوم Zedoariae احتمالاً از طریق یک مکانیسم داخل سلولی، از طریق انتشار اولیه وابسته به COX-2 پروستاگلاندین E2 و cAMP و تأخیر در القای COX 2، از تکثیرhMF جلوگیری می کند. نتایج حاکی از نقش جدیدی برای ریزوم Zedoariae به عنوان یک واسطه مهاری رشد است و بیانگر دخالت بالقوه آن در تنظیم منفی فیبروژنز کبد می باشد. نتایج نشان داد که ریزوم Zedoariae دارای اثرات ضد تکثیری و ضد فیبروژنز قوی نسبت به hMF است که نشان داد که ریزوم Zedoariae ممکن است پیامدهای درمانی در بیماری مزمن کبد داشته باشد.
فعالیت پادزهری
فعالیت مهاری عصاره آبی C. zedoaria با اتصال آنتی بادی سم ضد کبرا به آنتی ژن سم کبرا با استفاده از تست ELISA بررسی شد. در این مطالعه به عصاره اجازه داده شد تا با زهر بی حرکت قبل از افزودن آنتی بادی پادزهر واکنش دهد. عصاره C. zedoaria فعالیت مهاری آشکاری را نشان داد. مشخص شد که عصاره نوروتوکسین و آنزیم تخریب کننده پروتئین موجود در زهر را هدف قرار داد، بنابراین استفاده از عصاره آبی را بعنوان پادزهر پیشنهاد می کند.
فعالیت ضد التهابی
C. zedoaria فعالیت ضد التهابی امیدوارکننده¬ای در مدل¬های تجربی نشان داد. ترکیبات کرزنون و دهیدروکوردیون به دست آمده از عصاره متانولی ریزوم¬ها، به ترتیب با 75% و 53% ، با دوزکاربردی 1 میکرومول (TPA) 12-O‐tetradecanoylphorbol‐13‐acetate را سرکوب کردند.
Chihiro و همکاران همچنین خاصیت ضد التهابی عصاره متانولی C. zedoaria را مطالعه کرده اند. با این حال، فعالیت قابل توجهی نشان نداد.
فعالیت هموگلوتین کننده
فعالیت هموگلوتین کننده در عصاره C. zedoaria نشان داده شده است. پروتئین خام به دست آمده توسط استخراج Mg/NP-40 گونه زردچوبه فعالیت التیام زخم در برابر گلبول های قرمز خرگوش نشان داد.
فعالیت ضد جهش زایی
سی و شش داروی خام ضد سرطان از گیاهان چینی که استفاده از آن¬ها رایج است، برای فعالیت ضد جهش زایی آنها با استفاده از سیستم سالمونلا / میکروزومال در حضور اسید پیکرولونیک یا بنزوپیرن مورد مطالعه قرار گرفتند تا اینکه آیا آنها حاوی ضد عفونی کننده مستقیم یا غیرمستقیم هستند آزمایش شود. هر داروی خام با آب جوش به مدت 2 ساعت استخراج شد (مانند روشی که معمولاً توسط چینی ها برای تهیه دارو برای مصرف خوراکی استفاده می شود) C. zedoaria دارای فعالیت متوسط در برابر بنزو [α] پیرن بود.
فعالیت ضد سرطان
اثر مهاری عصاره آب گیاه C. zedoaria بر متاستاز ریوی تجربی سلول¬های ملانوما B16 مورد بررسی قرار گرفت. مصرف عصاره آبی در دوزهای 250 و 500 میلی گرم بر کیلوگرم به مدت 42 روز از 14 روز قبل از تلقیح تومور، بطور معنی داری تعداد گره های سطح متاستاتیک در ریه را کاهش داد و در نتیجه طول عمر آن افزایش یافت. هنگامی که مدت زمان جذب عصاره آب مورد بررسی قرار گرفت. مدت بقا قبل از تلقیح سلول¬های ملانوما B16 تحت تأثیر قرار نمی گرفت و مصرف پس از تلقیح سلول ملانوما B16 فقط اندکی افزایش بقا یافت، اگرچه طول عمر با مصرف در طول آزمایش طولانی شد. مصرف عصاره آب به مدت 42 روز باعث افزایش تولید NO توسط ماکروفاژها به دنبال تحریک با LPS به روش وابسته به دوز شد. مقدار NO بالا به عنوان یک واسطه سمی علیه سلولهای ملانوما B16 در کشت همزمان با ماکروفاژها یافت شد. در مقابل، ملانوما B16 تولید NO توسط ماکروفاژها را کاهش داد. با این حال، تیمار عصاره آب به طور قابل توجهی کاهش تولید NO توسط محیط شرطی را معکوس کرد. این یافته¬ها حاکی از آن است که عصاره آب دارای اثرات ضد مهاجرتی بر روی سلول های ملانوما B16 است و به نظر می رسد فعالیت تعدیل عملکرد ماکروفاژ توسط عصاره آب فعالیت ضد متاستاتیک آن را تحت تأثیر قرار می دهد ، که منجر به کاهش تعداد گره های سطح متاستاتیک ریه و طول عمر می¬گردد. این نشان می¬دهد که عصاره آب C. Zedoaria ممکن است نقش مهمی در مهار متاستاز سرطان داشته باشد.
در مطالعه¬ای که توسط هونگ و همکاران انجام شده است، مشخص شد که عصاره متانولی C. zedoaria دارای هردو فعالیت ضد سرطان و ضد التهابی است. مهار کننده های بیوسنتز پروستاگلاندین و تولید NO به عنوان عوامل شیمیایی ضد التهابی و پیشگیری کننده سرطان در نظر گرفته شده اند. عصاره متانولی C. zedoaria مهار قوی فعالیت COX 2 را نشان داد (مهار 80% در غلظت تست 10 میکروگرم در میلی لیتر).
کورکومینوئیدها سنتز شدند و نشان داده شد که در مقابل سلول های سرطان تخمدانOVCAR-3 سیتوتوکسیک می¬باشند. دوز درمانی مشاهده شده در 50٪ (CD50) برای کورکومین، دمتوکسی کورکومین و بیسدمتوکسی کورکومین به ترتیب 4/4 ، 8/3 و 1/3 میکروگرم بر میلی لیتر بود.
فعالیت آنتی اکسیدانی
در غلظت20 میلی¬گرم در میلی¬لیتر، اسانس C. Zedoaria در فعالیت آنتی اکسیدانی، متوسط تا خوب، در کاهش قدرت خوب و در اثر مهاری روی رادیکال 1و1‐دیفنیل‐2‐پیکریل هیدرازیل عالی اما در اثر شلات کنندگی یون آهن ضعیف بود.
جدول 3 فعالیت گزارش شده برای ترکیبات فیتوشیمیایی جدا شده از C. zedoaria و جدول 4 خلاصه ای از یافته های تحقیقات مهم در مورد C. zedoaria را نشان می دهد.
جدول 3. لیست فعالیت های گزارش شده برای ترکیبات فیتوشیمیایی جدا شده از C. zedoaria
ترکیبات فیتوشیمیایی فعالیت
Curcumenol , dihyrocurdione مسکن، ضد درد
Curcumin, dihydrocurcumin, tetrahyrodemothxycurcumin, tetrahydrobismethoxycurcumin ضد آلرژی
a-Curcumene, b-tumerone اثر سیتوتوکسیک
Zerumbone, zerumbone epoxide, diferuloylmethane, di-p-coumaroylmethane اثر سیتوتوکسیک
Curcumin ، demothxycurcuminو bisdemothxycurcumin ضد سرطان
Furanodiene ، germacrone، curdione، neocurdione، curcumenol، isocurcumenol، aerugidiol، zedoarondiol، curcumenoneو curcumin محافظت کبدی
Curzenone و dehydrocurdione ضد التهاب

جدول 4. خلاصه یافته های مهم تحقیقات درباره C. zedoaria
منبع فعالیت مشاهدات
عصاره غدهC. zedoaria (اتر نفت، هگزان، کلروفرم، استون، اتانول) ضد میکروبی و ضد قارچ تمام عصاره غده ها هر دو فعالیت ضد قارچی و ضد میکروبی را نشان دادند. عصاره هگزان و استون نسبت به سایر عصاره¬ها فعالیت بهتری را نشان دادند.
روغن غده C. zedoaria از نپال ضد میکروبی روغن فعالیت قابل توجهی در برابر طیف گسترده ای از میکروارگانیسم¬ها مانند S.aureus ،E.coli ، C.albicans وA.ochraceus نشان داد.

مقایسه روغن غده¬های گونه های مختلف زردچوبه با C.zedoaria ضد میکروبی C. zedoaria در مقایسه با روغن های به دست آمده از گونه های دیگر، فعالیت بهتری در برابر B. Cereus نشان داد.
عصاره غده C.zedoaria ضد میکروبی عصاره C. zedoaria با پنج دهان شویه تجاری مقایسه شد. مشاهده شد که محصولات در مهار میکروارگانیسم دهانی از کارایی یکسانی برخوردار بودند
عصاره غده C.zedoaria ضد میکروبی عصاره C. zedoaria فعالیت مهاری مهمی در برابر قارچ های بیماری زا انسانی از جمله مقاومت در برابر کرتوکانازول و آمفوتریسین B 27 به نمایش گذاشت.

عصاره الکلی ریزوم C. zedoaria ضد آمیبی مهار رشد E. histolytica
مقایسه روغن زردچوبه سفید و فرمولاسیون آماده برای فعالیت لاروی کش آن لاروی کش روغن زردچوبه سفید در مقایسه با فرمولاسیون آماده اثر خوبی در برابر A. aegypti به نمایش گذاشت.
بخش¬های مختلف عصاره هیدروالکلیC.zedoaria (دی کلرومتان، اتیل استات، متانول) و استفاده از آسپرین و دیپیرون به عنوان استاندارد ضد درد
Analgesic بخش دی کلرومتان عصاره، فعالیت ضد درد وابسته به دوز امیدوار کننده¬ای را نسبت به استاندارد در پاسخ¬های پیچیده ناشی از القای اسید استیک در موشها نشان داد
فعالیت عصاره دی کلرومتان تهیه شده از بخش¬های زیرزمینی جمع آوری شده در فصول مختلف ضد درد
Antinociceptive عصاره تهیه شده از ریزوم مادر جمع آوری شده در پاییز و زمستان فعالیت بهتری در مقایسه با عصاره تهیه شده از بخش های دیگر نشان داد
پودر ریشه C.zedoaria و داروی استاندارد امپرازول ضد زخم
Antiulcer پودر در مقایسه با استاندارد،pH معده، اسید آزاد، اسید کل و شاخص زخم را کاهش می دهد.
عصاره آبی خشک شده یخ زده C. zedoaria فعالیت فعال کننده پلاکت عصاره 50-60٪ فاکتور فعال کننده پلاکت در پلاکت خرگوش را مهار می¬کند.
عصاره ریزوم زردچوبه سفید برای استفاده آن در بیماری مزمن کبدی مورد بررسی قرار گرفت محافظت از کبد ریزوم زردچوبه سفید اثر ضد تکثیری و آنتی فیبروژنیک قوی نسبت به سلول میوفیبروبلاست کبدی انسان به نمایش گذاشت.

عصاره آبی ریزوم C.zedoaria پادزهر
Antivenom فعالیت قوی با هدف قرار دادن نوروتوکسین و آنزیم تخریب کننده پروتئین موجود در زهر مشاهده شد

مقایسه عصاره آبی و اتانولی C.zedoaria سایتوتوکسیک عصاره اتانولی فعالیت بهتری در برابر دو رده سلول سرطانی انسان نشان داد در حالی که هیچ فعالیتی در برابر خط سلول نرمال انسان با هر دو عصاره آبی و الکلی مشاهده نشد.
عصاره آب ریزوم C. zedoaria ضد سرطان عصاره آبیC. zedoaria در مهار متاستاز سرطانی نقش داشت

عصاره متانولی C. zedoaria ضد سرطان عصاره مهار قوی فعالیت COX‐2 را به نمایش گذاشت

اسانس ریزوم C. zedoaria ضد سرطان
آنتی اکسیدان اسانس فعالیت آنتی اکسیدانی خوب تا متوسط را در مدل DPPH نشان داد

نتیجه گیری
Curcuma zedoaria گیاهی شناخته شده است که در سیستم پزشکی هند مورد استفاده قرار می¬گیرد، علاوه بر این طب عامیانه همچنین ادعا می¬کند که از آن در سرطان، زخم، اسهال، اسهال خونی، دندان درد و غیره استفاده می شود. تحقیقات انجام شده در شرایط in-vitro و in-vivo با استفاده از تکنیک¬های ارزیابی بیولوژیکی اکثر این ادعاها را پشتیبانی می کند.
C. zedoaria به دلیل غده¬های غنی از نشاسته در هند، سریلانکا و چین کشت می شود، که در تجارت به عنوان ریشه زردچوبه سفید شناخته می شود. این ریشه منبع نشاسته است که به عنوان جایگزینی برای پیاز و جو استفاده می شود. زردچوبه سفید همچنین در تولید مشروبات الکلی، جوهر معده و همچنین در تولید عطر و لوازم آرایشی کاربرد دارد.
در حال حاضر علاقه زیادی به داروهای گیاهی در سراسر جهان وجود دارد که با افزایش تحقیقات آزمایشگاهی بر روی خواص دارویی ترکیبات فعال زیستی و توانایی آنها در درمان بیماری های مختلف همراه است. داروهای بیشمار از طریق اکتشاف در زمینه طب سنتی وارد بازار بین المللی شده است. اگرچه مطالعات علمی بر روی تعداد زیادی از ترکیبات گیاهی هندی انجام شده است، اما تعداد قابل توجهی از داروهای قابل فروش و یا نهاده¬های فیتوشیمیایی به روش درمانی مبتنی بر شواهد وارد شده اند. بنابراین، تلاش¬ها برای ایجاد و تأیید شواهد در مورد ایمنی و عملکردهای داروهای آیورودا ضروری است.

کپی رایت 2021 DAYANPHARMA | طراحی سایت دارکوب