معرفی ویروس کرونا و راه های پیشگیری آن

اسفند ۴ام, ۱۳۹۸


شیوع ناگهانی کرونا ویروس در سال میلادی جاری آغاز شد. در ژانویه سال 2020، از شهر ووهان در استان هوبی کشور چین اولین مورد از یک بیماری تنفسی توسط کرونا ویروس جدید (Novel Coronavirus) گزارش شد، سازمان جهانی بهداشت این بیماری را بیماری کرونا و عامل آن را  2019-nCov یا COVID-19 نامید.

مرکزسلامت چین، ابتلا تعدادی زیادی از شهروندان این کشور به این ویروس را گزارش کرد و به زودی گزارش های رخداد این بیماری در کشورهای سرتاسر جهان منتشر شد. اکثر این افراد از شهر ووهان سفر کرده بودند. در 30 ژانویه 2020 اولین مورد ابتلا به این بیماری از ایالات متحده امریکا گزارش شد و در 31 ژانویه امسال سازمان جهانی بهداشت این بیماری را یک هشدار بین المللی برای سلامت عموم (Public health emergency of international concern) خواند. کرونا ویروس ها متوانند  حیوانات اهلی و وحشی مثل سگ، گربه، خفاش و ... را نیز آلوده کنند. کرونا ویروس جدید از خانواده ویروس سارس و مرس (SARS-cov و MERS-cov) می باشند. این بیماری بشدت مسری بوده و ممکن است از طریق تماس فرد به فرد منتقل شود. با افزایش شیوع این بیماری خصوصا در شهر ووهان، سوال های زیادی در ارتباط با شناسایی افراد بیمار، نحوه انتقال و راه های درمان و پیشگیری از آن برای همه مردم ایجاد شده است

علائم کوروناویروس جدید چیست؟

علائم عمده این بیماری شامل تب، سرفه، گلودرد و تنگی نفس است که در اغلب موارد به شکل یک بیماری تنفسی خفیف شبهِ آنفلوانزا تظاهر می‌یابد، اما در گروهی از مبتلایان ممکن است به بیماری شدید تنفسیِ تب‌دار تبدیل‌شده و باعث بستری شدن بیمار شود. در موارد اندکی نیز مرگ در اثر این بیماری گزارش‌شده است.

راه‌های انتقال کوروناویروس جدید همانند سایر کوروناویروس ها و ویروس آنفلوانزا است؛ یعنی از تماس دست آلوده به ترشحات تنفسی با چشم، بینی و دهان، از راه قطرات تنفسی (عطسه، سرفه و صحبت کردن چهره به چهره به مدت طولانی)، بنابراین استفاده از ماسک برای فرد بیمار و شستشوی مکرر دست‌ها راه‌های مهم پیشگیری محسوب می‌شوند.
همچنین از تماس نزدیک با فردی که به بیماری تنفسی مبتلا است خودداری کنید، درصورتی‌که در معرض تماس با فرد مبتلابه بیماری تنفسی هستید، از ماسک استفاده کنید، به‌طور مکرر دست‌هایتان را با آب و صابون بشویید؛ به‌ویژه بعد از تماس با فرد بیمار، یا تماس با یک حیوان یا با محیط اطراف آن‌ها و از تماس و لمس حیوانات وحشی یا اهلی چه زنده و چه مرده، خودداری کنید.
هنگام تماس با حیوانات، دام، طیور و محصولات آن‌ها، از دستکش و ماسک استفاده کرده و بعد از تماسِ بدون دستکش، حتماً دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.

تقویت سیستم ایمنی بدن بهترین راه پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

دکتر بهزاد همتی، متخصص ویروس‌شناسی، در نشست تخصصی که با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال و اعضای هیات علمی و پدافند غیرعامل دانشگاه آزاد برگزار شد، در خصوص راهکارهای پیشگیری از ویروس کرونا گفت: تقویت سیستم ایمنی بدن بهترین پیشگیری از ابتلا و درمان ویروس کرونا است.

او در این نشست با اشاره به اینکه هیچ داروی ضد ویروسی نه در ایران بلکه در هیچ کشوری وجود ندارد، افزود: برای پیشگیری از ابتلای به این ویروس باید اقشار مختلف نسبت به این ویروس آگاهی پیدا کنند و با مراقبت های فردی درصد ابتلا به بیماری را کاهش دهند.

این متخصص ویروس‌شناسی گفت: یک‌سوم سرماخوردگی‌ها در زمستان و اوایل بهار در بزرگسالان به خاطر همین ویروس کرونا رخ می‌دهد و باتوجه به اینکه ویروس موجودی زنده نیست تا برای از بین بردن آن داروی ضد ویروسی وجود داشته باشد، ضروری است افراد با تقویت سیستم ایمنی با آن مبارزه کنند.

کپی رایت 2020 DAYANPHARMA | طراحی سایت دارکوب