زردچوبه یا کورکومین، کدامیک را باید انتخاب کنیم؟

مهر ۱ام, ۱۳۹۹

زردچوبه یا کورکومین، کدامیک را باید انتخاب کنیم؟

زردچوبه از ریشه گیاه Curcuma longa ،گیاهی گلدار از خانواده زنجبیل، بدست می آید. در هندوستان از زردچوبه برای درمان بیماری های پوستی ، مشکلات گوارشی و درد استفاده می شود

زردچوبه حاوی مواد گیاهی زیادی است، اما یک گروه، کورکومینوئیدها، بیشترین تأثیرات سلامتی را دارند

سه کورکومینوئید قابل توجه عبارتند از کورکومین(curcumin)، دمتوکسی کورکومین (demethoxycurcumin) و بیسدمتوکسی کورکومین(bisdemethoxycurcumin). از این میان، کورکومین فعال ترین و مفیدترین برای سلامتی است .

کورکومین، که حدود 2 تا 8% از بیشترین فراورده های زردچوبه را نشان می دهد، رنگ و طعم خاص خود را به زردچوبه می دهد .

به خودی خود ، کورکومین به دلیل اثرات ضد التهابی، ضد توموری و آنتی اکسیدانی شناخته شده است  .

زردچوبه و کورکومین دارای خواص دارویی هستند که فواید بسیاری برای سلامتی دارند

در اینجا برخی از مواردی که در آن زردچوبه و کورکومین دارای مزایای مشخصی هستند که مورد تأیید علم است آورده شده:

زردچوبه نه تنها برای آرتروز مفید است، بلکه ممکن است با افزایش سن از مغز شما نیز محافظت کند که این نوید درمان بیماری پارکینسون را می­دهد .

زردچوبه حاوی ترکیبات گیاهی مختلفی است که برای حمایت از بدن شما با یکدیگر کار می کنند. مطالعه‌ای که به فعالیت ضد قارچی زردچوبه پرداخته است، نشان داد که همه هشت مؤلفه آن از جمله کورکومین قادر به مهار رشد قارچ هستند. این مطالعه همچنین نشان داد که کوردیون(curdione) موجود در زردچوبه بهترین اثر مهاری را دارد. با این حال، هنگامی که با هفت مؤلفه دیگر ترکیب شود مهار رشد قارچ آن حتی قوی تر خواهد بود .

بنابراین، اگرچه کورکومین به تنهایی می تواند رشد قارچ را کاهش دهد، ممکن است با استفاده از زردچوبه به جای آن اثر بسیار بیشتری بدست آورید .به همین ترتیب، یک مطالعه دیگر نشان داد که زردچوبه در سرکوب رشد سلولهای توموری نسبت به کورکومین بهتر است .

کورکومین در شرایطی از گیاه زردچوبه مفیدتر است

از آنجا که کورکومین به عنوان مهمترین ماده موجود در زردچوبه شناخته می شود ، محققان شروع به جداسازی آن و بررسی این موضوع کردند که آیا این ماده می تواند به تنهایی مفید واقع شود

نشان داده شده است که کورکومین دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است و حتی می تواند از طریق اثرات ضد باکتریایی آن از ترمیم زخم ها نیز پشتیبانی کند

علاوه بر این ، مشخص شده است که زردچوبه و کورکومین هر دو قند خون را در دیابت نوع 2 کاهش می دهند. با این حال ، یک مطالعه روی حیوانات نشان داد که کورکومین در به حداقل رساندن نشانگرهای دیابت از زردچوبه بهتر است .

کورکومین به طور خاص می تواند نشانگرهای التهابی مانند فاکتور نکروز تومور (TNF) و اینترلوکین 6 (IL-6) را کاهش دهد ، که نقش اصلی را در دیابت نوع 2 دارند .

اینها تنها مزایای سلامتی کورکومین نیست. کورکومین همچنین ممکن است خطر پوکی استخوان را کاهش دهد.

یک مطالعه حیوانی نشان داد که موشهایی که عصاره زردچوبه ای را که با کورکومینوئیدهای شبیه به کورکومین غنی شده است دریافت کرده اند، توده استخوانی را حفظ کرده اند، در حالی که افرادی که مقدار کمتری از کورکومینوئیدهای اضافه شده داشتند ، هیچ تاثیری نشان ندادند .

با این حال، کورکومین اغلب ضعیف جذب می­شود و می تواند خود را به صورت هضم نشده از روده عبور دهد . نکته مفید این است که مقداری فلفل سیاه را به وعده های غذایی یا مکمل های حاوی کورکومین اضافه کنید. ماده موجود در فلفل سیاه به نام پیپیرین (piperine) می تواند میزان دسترسی زیستی کورکومین را به میزان 2000٪ افزایش دهد .

کدام یک را باید انتخاب کنید؟

در مورد اینکه آیا بهتر است مکمل های کورکومین یا زردچوبه مصرف کنید ، اجماع رسمی وجود ندارد. بیشتر مطالعاتی که اثرات مفیدی را نشان داده اند ، از زردچوبه استخراج شده با غلظت بالای کورکومین یا کورکومین به تنهایی استفاده کرده اند.در هنگام انتخاب یک مکمل ، مهم است که فرمولی را خریداری کنید که از نظر بالینی مورد آزمایش قرار گرفته و به خوبی جذب شده باشد.

در بررسی آرتروز مفصلی ، عصاره های زردچوبه با 1 گرم کورکومین در روز بیشترین فایده را بعد از 8-12 هفته نشان داد .برای کسانی که مایل به کاهش کلسترول خود هستند ، 700 میلی گرم عصاره زردچوبه دو بار در روز ممکن است کمک کند .یک مطالعه هشت هفته ای نشان داد که 4/2 گرم پودر زردچوبه همراه با تخم رازیانه هر روز باعث کاهش کلسترول ، دور کمر و التهاب می شود. مطالعه­ای در ورزشکاران نشان داد که 6 گرم کورکومین و 60 میلی گرم پیپرین در سه دوز تقسیم شده به کاهش آسیب های عضلانی پس از ورزش کمک می کند .کورکومین به عنوان یک ماده بسیار سازگار در نظر گرفته می شود و در دوزهای بالای تا 12 گرم در روز آزمایش شده است .اما ممکن است باعث عوارض جانبی مانند ناراحتی روده و حالت تهوع شود

نتیجه گیری

زردچوبه یک ادویه طلایی است که هزاران سال در درمان التهاب ، عفونت های باکتریایی و مشکلات گوارشی استفاده می شود. این ماده حاوی کورکومین است که اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد. در مورد اینکه آیا بهتر است مکمل های کورکومین یا زردچوبه مصرف شود، اجماع رسمی وجود ندارد.

بیشتر مطالعات از زردچوبه استخراج شده با غلظت بالای کورکومین یا کورکومین به تنهایی استفاده می کنند.

زردچوبه و کورکومین هر دو می توانند التهاب مفاصل، کلسترول، قند خون و همچنین رشد تومور، قارچی و باکتریایی را کاهش دهند.

Turmeric vs Curcumin: Which Should You Take? Written by Sharon O’Brien on July 12, 2018, https://www.healthline.com/nutrition/turmeric-vs-curcumin#which-to-choose

کپی رایت 2021 DAYANPHARMA | طراحی سایت دارکوب